Soru / Cevap

Sıkça Sorulan Sorular
Sorunuz mu var? Hemen cevaplayayım…Soru Sorun

SYağlı besinler tüketmediğim halde vücut yağı nasıl bu kadar fazla çıkabiliyor?

C

Fazla tüketilen, vücudun yakamadığı her besin vücutta yağa çevrilir ve depolanır, Sistem bu şekilde çalışır. Sadece yağ ve yağlı besin tüketimiyle kilo almazsınız örneğin fazla elma tüketimi de vücutta yağ artışı sağlayabilir.


SBir ayda en çok kaç kilo verilebilir ?

C

Kilo verme hızı kişiden kişiye göre değişkenlik göstermekle birlikte yetişkin bireyde bir aylık dönemde 4-6 kilo arasında olması beklenir. Gelişme çağındaki çocuklarda ayda 1-2 kilo gibi bir kayıp normaldir. 15 yaş altı çocuklarda mevcut kiloyu korumak bile iyi bir sonuçtur.


SMultivitamin kullanımı gerekli midir?

C

Multivitaminler sadece doktor önermesi ile kullanılmalıdır. İçerdikleri doğada bulunmayan formlardaki vitaminler vücuda zarar verebilir, seçeceğiniz multivitamin konusunda dikkatli olunuz. Gebelik gibi vücutta bazı minerallere ihtiyacın arttığı durumlarda ve spesifik vitamin-mineral eksikliklerinde multivitamin kullanılmaktadır.


SEmzirme döneminde kilo verilir mi?

C

Emzirme döneminde anne sütünün kalitesini ve miktarını etkilemeyecek şekilde hazırlanan beslenme programı ile ideal vücut ağırlığına ulaşılabilir. Anne bu dönemde en az 3 porsiyon süt grubu besini, ana yemeklerin birinde et grubundan bir besin, en az 3 porsiyon meyve tüketmeli ve 10 bardak su içmelidir.


SHamilelik döneminde diyetisyene gitmek gerekli midir?

C

Yeterli ve dengeli beslenme her zaman önemli olduğu gibi bu dönemde daha da önem taşıyor. Bebeğinizin anne karnında gelişimi için bilinçli beslenmek gerekir. İnternetten veya çevrenizdekilerden bilgi almak yerine besleme uzmanına danışmak en doğru bilgiye ulaşmanızı sağlar. Hızlı kilo alımı ve şeker dengesi ile ilgili problem olduğunda doktorunuzun yönlendirmesi doğrultusunda bir diyetisyenden destek almalısınız.


SBarsakların düzenli çalışması için ne yapmak gerekiyor?

C

Gastroentereloglar günde 3 defa veya 3 günde 1 düzenini normal kabul ediyor. Barsaklarınız yavaş çalışıyorsa önce sebebini bulmak gerekir. Hastalık dolayısıyla ( tiroid vb.) , kullandığınız bir ilaçtan dolayı ( demir hapları vb.), az su içtiğiniz için, gün boyu hareketsiz olduğunuz için, çok stresli bir dönem geçirdiğiniz için veya beslenme düzensizliğinden kaynaklanıyor olabilir. Barsaklarınızın daha düzenli çalışması için günde en az 2 litre su içmelisiniz. Kabuklu meyvelerden günde en az 2 adet tüketiniz. Kuru incir, kuru kayısı ve kuru erik barsak çalışmasını hızlandırır ancak kilo probleminiz varsa porsiyonlara dikkat etmeniz gerekir. Kahvaltı, öğle ve akşam öğününde yeşil yapraklı sebzelere ağırlık verin. Ihlamur çayı barsakları destekler. Kırmızı biber, bal kabağı, armut, probiyotik yoğurtlar, keten tohumu, baharatlar ve ılık su barsakların daha düzenli çalışmasında etkili olur.


SBitki çayları zayıflatır mı?

C

Yeşil çay kilo vermeye doğrudan etkisi olduğu araştırmalarla da desteklenen tek çaydır. Tüm bitki çayları sindirimi kolaylaştırır, barsakları destekler ve vücuttaki ödemi atmaya yardımcı olur. Yani kilo vermeye dolaylı yoldan etkisi vardır diyebiliriz. İçeriğini bilmediğiniz karışım çaylarından uzak durunuz. Yüksek tansiyon, karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olanların bitki çayları konusunda dikkatli olması gerekir.


SSauna kilo kaybı sağlar mı?

C

Saunayı kullandıktan hemen sonra tartıldığınızda kilo kaybı olduğunu görebilirsiniz ancak bu kayıp terleme ile olan su kaybıdır. Sıvı aldığınızda tartıda gördüğünüz rakam yükselecektir. Yüksek sıcaklıklara maruz kaldığınızda, vücut kendi ısısını dengelemek için metabolizma hızını arttıracaktır ancak normal sıcaklıklarda metabolizma hızı da normale döner. Sauna kilo kaybı sağlamaz.


SKilo vermeye çalışırken atıştırma yapmadan duramıyorum ve moralim bozuluyor.Bu konuda ne önerirsiniz?

C

Öncelikle atıştırmaların sebebini bulmaya çalışın. Sıkıldığınız, yorulduğunuz için veya duygusal bir duruma tepki olarak atıştrma yapıyor olabilirsiniz. Belki de uygulamaya çalıştığınız diyetin kalorisi çok düşük olduüu için de olabilir. Dengeli öğünlerle ve protein- posa içeriği yüksek ara öğünlerle atıştırma ihtiyacını azaltabilirsiniz. Televizyon karşısında yemek yememeye özen gösterin. Yiyecekleri paketin içinde değil, hepsini paketten çıkararak tüketin ( örnek olarak bisküviler).


SMakarnanın kalorisi kaçtır?

C
2 çorba kaşığı makarna 70 kaloridir. Tüketim miktarı, tüketim sıklığı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Makarna diğer tüm tahıl grubu besinleri gibi yüksek miktarda karbonhidrat içerir ve B grubu vitaminlerini iyi miktarda ihtiva eder.Kilo almak isteyenler, ağır işlerde çalışanlar, gelişme çağındaki çocuklar ve düzenli spor yapanlar için sık tüketimi uygundur. Kilo almamak için makarnayi haftada 2 defadan fazla tüketmeyin. Tam buğday unundan veya kepekli makarnayı tercih edin, bu tip makarnaların kalorisi daha düşük değildir ancak daha uzun süre tok tutarlar. Birde ana öğünlerinizde yani öğle ve akşam yemeğinizde makarna ve ekmeği aynı anda tüketmeyin eğer kilo almak istemiyorsanız..


SEsmer ekmek kaç kaloridir?

C

Esmer ekmeklerin 1 dilimi yaklaşık 55 kaloridir. 1 somun esmer ekmeğin kalorisi yaklaşık 550 kaloridir. Ana yemeklerin yanında 1-2 ince dilim tüketilebilir. Vitamin (özellikle başta B1 vitamini olmak üzere B12 dışında tüm B vitaminleri), mineral ve diyet posası yönünden zengindir. Ancak tabii tüketim sıklığı ve miktarı bireyden bireye değişkenlik gösterir. Esmer ekmekler beyaz ekmeğe göre lif oranı daha yüksek ekmeklerdir. Böylelikle daha uzun süre tokluk sağlarlar ve barsaklar daha iyi çalışır. Esmer ekmekler kilo vermek isteyenlerin tercih etmesi gereken ekmek çeşidir. Esmer ekmekler kan şekerinin daha yavaş yükselmesini sağlar, böylelikle şeker hastalarının tercih etmesi gereken ekmeklerdir. Yüksek posa ve mineral içeriğinden dolayı kalp hastaları da bu tip ekmeği tercih etmelidir. Kilo almamak için esmer ekmeğin porsiyonuna dikkat edilmelidir, fazla yenen her ekmek çeşidi vücuda fazla yağ kazanımı sağlar.


SPizza kaç kaloridir?

C

1 dilim pizza yaklaşık 210 kaloridir. Pizzanın kalorisi ince veya kalın hamurlu olmasına göre, tam buğday unundan yapılmasına göre veya üzerindeki seçimlere göre değişebilir. Sebzeli ve peynirli pizzalar daha düşük kalorili iken, etli veya karışık pizzalar çok daha yüksek kaloriye sahiptir. Bir ana yemekte istisnai durumlar dışında almamız gereken kalorinin 1000 kalori gibi yüksek kalorilerde olmaması gerektiği düşünülürse 1 tam pizza bitirilmemelidir. Pizza söylendiğinde 2 kişi paylaşılmalıdır. Kilo verme döneminde pizza tüketilebilir ancak çok sık tüketimi kilo vermeyi zorlaştırır. Kilo verme programlarında pizza tüketildiğinde mutlaka dengeleme yapılmalıdır, bir sonraki öğünlerle ilgili değişiklik yapılmalıdır. Kilo vermek isteyenler için sebzeli pizzalar veya peynirli pizzalar çok daha iyi seçimdir.


SHamburger kaç kaloridir?

C

1 adet hamburger yaklaşık 250 kaloridir. İçerisine eklenen diğer besinlere ve hamburger etinin büyüklüğüne göre kalorisi artmaktadır. Hamburger içine domates-marul gibi çiğ sebzeler eklendiğinde ve yanında içecek olarak ayran tercih edildiğinde, dengeli bir öğün oluşmaktadır. 4 besin grubunu da içermektedir. Haftada 1 bu şekilde tüketilebilir. Ancak yanında asitli içecekler, patates kızartması, ketçap ve mayonezler olduğunda kalorisi 1000 kaloriye kadar çıkabilmektedir. Bir bayanın günlük alması gereken kalori miktarını ortalama 1400-1500 kalori , bir erkeğin de 2000 kalori olduğu düşünüldüğünde neredeyse günlük enerji ihtiyacının çoğunluğunu karşılayacak bir enerji miktarıdır. Yani hamburgerin çok sık tüketilmesi gereken bir besin olduğunu söyleyemeyiz, kilo almak isteyen için bile..


STost kaç kaloridir?

C

1 adet beyaz peynirli tost yaklaşık 210 kaloridir. Tostunuzun ekmeğinin cinsi, içindeki peynirin çeşidi ve içerdiği ekstra besinler kalorisini etkileyebilir. Beyaz tost ekmekleri ve sandviç ekmekleri esmer ekmeklere göre daha fazla kalorilidir. Kaşar peynir beyaz peynire göre daha kalorilidir. Tostunuza eklediğiniz şarküteri ürünler ( sucuk, salam gibi) tostun kalorisini daha da arttıracaktır. Tost, özellikle esmer ekmek ile yapıldığında tok tutucu bir öğüne dönüşür. Tostu kahvaltıda, öğle veya akşam yemeği olarak tüketebilirsiniz. Kilo verme döneminde bazen ikindi ara öğününe tost koyulabilir ancak genellikle vücut ağırlığı yüksek kişilere verilir. Kilo almak isteyenler akşam yemeği sonrasında gece ara öğünü olarak çift kaşarlı tost tercih edebilir.


SBeyaz peynir kaç kaloridir?

C

30 g beyaz peynir yaklaşık 70 kaloridir. Yarım yağlı veya yağsız peynirlerin kalorileri daha düşüktür. Peynirin karbonhidrat içeriği yoktur, protein ve yağ içerir. Protein içeriği yüksek olduğu için besin gruplarından süt grubu değil et grbuna girer. İyi miktarda kalsiyum,fosfor, A ve B2 vitamini ihtiva eder. Peynir kahvaltıların vazgeçilmezidir. Tüketilmesi gereken miktarlar kişiye özel değişmektedir. Bayanlarda günlük 30-60 g, erkeklerde 60-90 g tüketimi uygundur.Büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar, yaşlılar, hamilelik ve emzirme dönemindeki bayanlar peyniri her gün en tüketmelidir. Çok miktarda yenen tüm besinler gibi, peynirinde çok miktarda yenmesi kilo artışı sağlar. Kilo almak isteyenler peyniri yemekleri ile birlikte tüketebilir, salatalarına ilave edebilir.


SZeytin kaç kaloridir?

C

100 g siyah zeytin 353 kaloridir, 100 g yeşil zeytin 144 kaloridir. Yeşil zeytinin siyah zeytine göre yağ ve sodyum oranı çok daha düşüktür. Zeytin, zeytinyağ içerir. Zeytinyağ şu an bilinen sağlıklı yağ çeşidir. Zeytinyağı tekli doymamış yağ asitlerinden zengindir, bu yağ asitleri kalp-damar hastalıklarından korunmada önemli rol oynamaktadır. Zeytinin günlük 10 adedi geçmeyecek şekilde tüketim uygundur. Kilo almak isteyenlerin günlük zeytin tüketimi 10 adedi geçmelidir, bu kişiler öğle ve akşam yemeklerinde salatalarına zeytin ekleyebilir ,salatanın enerjisi artar. Tuz kısıtlamasına gitmesi gerekenler, mesela tansiyon hastaları zeytini dikkatli miktarda tüketmelidir.


SSimit kaç kaloridir?

C

1 adet simit yaklaşık 280 kaloridir. Simit karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek bir tahıl seçmidir.Simitin susamlı olması enerjisini daha da arttırır. Tam buğday unundan veya kepekli simitlerde simitin kalorisi çok da değişmemektedir. 1 tam simit, 4 dilim ekmek kalorisindedir, 4 dilim ekmeğin içerdiği karbonhidratı içerir. Ancak ekmekten farklı olarak yağ içeriği de vardır. Her gün simit yemek ve alınan bu kaloriyi harcayacak bir aktivitenizin olmaması kilo almanıza yol açar. Kilo verme programlarında simit sıklıkla kullanılmamalıdır, haftada 1, maksimum 2 defa menülere eklenebilir.


SSütlü çikolata kaç kaloridir?

C

100 g çikolata 536 kaloridir. Karbonhidrat, protein ve yağ içeriği vardır. Enerjisinin % 50 si yağdan gelir, yani yağ içeriğinin, doymuş yağ içeriğinin oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Kalsiyum, fosfor, çinko ve bakır mineralleri bulunmaktadır. Çikolata kakao içerir, kakao iyi bir antioksidandır. Çikolata triptofan içerir, triptofan mutluluk hormonunun salgılanmasında etkilidir. Tüketimi kış aylarında daha çok artan çikolata özellikle kadınların vazgeçilmez besinidir. Kilo verme döneminde hem yağ hem karbonhidrat içeriği yüksek olduğu için çok sık tüketimi önerilmez. Az miktarda tüketimi ile çok miktarda tüketimi vücutta aynı oranda mutluluk hissi sağlar bu yüzden tüketim miktarında dikkat edilmelidir.


SBitter çikolata kaç kaloridir?

C

100 g bitter çikolata 530 kaloridir. Kalsiyum, fosfor, çinko ve bakır mineralleri bulunmaktadır. Bitter çikolatanın kakao içeriği diğer çikolata çeşitlerine daha yüksektir böylelikle antioksidan içeriği diğer çikolata çeşitlerine göre çok daha yüksektir. Bu özelliği ile kanser ve kalp hastalıkları üzerine olumlu etkisi olan tek çikolata çeşididir. Diğer çikolata türleri ile kalori farkı yoktur, daha düşük kalorili olarak düşünülmemelidir.Çok fazla miktarda tüketimi tüm besinlerde olduğu gibi vücutta yağ artışı yapar. Gün aşırı olmak koşuluyla olumlu etkilerinden yararlanabilmek adına 40-80 g arası tüketebilirsiniz.


SNe tür yiyecekler şişkinliğe neden olur?

C

Uzun süre aç kaldıktan sonra çok miktarda yediğiniz her besin şişkinliğe yol açabilir.Fazla miktarda mayalı besinleri tüketmek ( poğaça, ekmek gibi..) Çok miktarda sebze ( özellikle yeşil yapraklılar)- meyve tüketimi şişkinliğe yol açabilir. Çok yağlı- kızartılmış besinler şişkinliğe yolaçabilir. Kurubaklagiller suda bekletilmeden pişirildiğinde şişkinliğe yol açabilir. Tatlandırıcı içeren besinler şişkinliğe yol açabilir, şişkinlik probleminiz varsa bir süre tatlandırı içeren diyet ürünlerden uzak durunuz. Acı soslar midelerde sıkıntı yaratarak şişkinliğe yol açabilir. Mayalı içecekler bira ve şarap gibi şişkinliğe yol açabilir. Fazla miktarda basit karbonhidratlı besin tüketimi şişkinlik problemine yol açabilir . Basit karbonhidratlı besinler : şeker ve şekerli besinler, unlu mamülleri söyleyebiliriz.


SNe tür içecekler şişkinlik yapar?

C

Gazlı ve şekerli içecekleri fazla miktarda içmek ( 1 bardaktan fazla), özellikle mayalı alkol çeşitleri – bira ve şarap gibi şişkinlik yapabilir. Mide rahatsızlığınız varsa gastrit gibi koyu çay ve kahve şişkinliğe yol açabilir. Ayranın bazı kişilerde şişkinlik yaptığını söyleyebiliriz. Bir anda 1 litreden fazla su içimi de kişide şişkinliğe yol açabilir. Her durum gibi şişkinlikte kişiye özeldir, size sıkıntı yaratan besinleri saptadığınızda tüketmek için ısrarcı olmayınız.


SŞişkinliğe ne tür besinler iyi gelir?

C

Ilık su şişkinlik için iyi bir seçimdir. Oda sıcaklığından biraz daha yüksek sıcaklıkta suyu gün içinde azar azar tüketiniz. Probiyotik içerikli besinler örneğin yoğurt gibi ve kefir barsak sistemini düzenleyerek şişkinliğin azaltılmasına yardımcı olur. Bitki çayları diüretik etkileri ile vücutta şişkinliğin giderilmesinde yardımcıdır. Özellikle biberiye ve kiraz sapı şişkinliğe iyi gelmektedir.( Herhangi bir böbrek rahatsızlığınız yoksa bu bitkileri kullanınız) Şekersiz, sade soda şişkinliğin azaltılmasında yardımcıdır. Ancak çok miktarda soda tüketimi de -örneğin 3 şişe ve üzeri gibi- şişkinliğe yol açabilir. Şişkinlik kabızlık probleminden kaynaklanıyorsa, bol posalı sebze ve meyve tüketiminin arttırılması barsak sorununu çözüp şişkinliği azaltacaktır.


SŞişkinlik giderici bitki çayları nelerdir?

C

Papatya, biberiye, ıhlamur, rezene, yeşil çay, kiraz sapı, karanfil, mısır püskülü eklenmiş çaylar şişkinlik giderilmesine yardımcı bitki çaylarındandır. Bu bitkiler genellikle karışım halinde tüketilmektedir. Bu karışımlar genel olarak şişkinliğin giderilmesine yardımcı olsa da, çok miktarda bitkiyi aynı anda vücuda almak başka sorunlara yol açabilir. Karışım bitki çaylarından uzak durunuz. Bitkileri teker teker deneyerek hangisinin size iyi geldiğini saptayınız. Karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olanlar doktoruna danışmadan bitki çayı kullanmamalıdır.


SŞişkinlik yaşamamak için nasıl beslenelim?

C

Şişkinlik özellikle bayanlarda görülen ve vücudu rahatsız eden , yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur. Genellike mide ve barsak sıkıntılarından kaynaklandığı gibi şişkinliğin bir çok farklı sebebi olabilir. Uzun süreli devam eden şişkinliklerde mutlaka bir dahiliye doktoruna danışmak gerekmektedir. Az az ve sık sık yediğinizde şişkinlik problemi yaşamazsınız. Yemeğinizi yavaş yavaş iyice çiğneyerek tüketin. Şişkinlik hissettiğinizde tuz alımınızı azaltın. Tuz ve tuzlu besinlerden bir süre uzak durun. Bol su tüketin ve suyunuza tarçın çubuğu , zencefil, karanfil atın. Sebzeleri haşlayarak ya da pişirerek , meyveleri de pişirerek veya komposto şeklinde tüketebilirsiniz. Düzeli egzersiz yapamakta şişkinlik problemlerini azaltmaktadır. Özellikle yoga gibi sindirim sistemini ve genel olarak vücudu rahatlatan sporlar şişkinlik problemlerine iyi gelmektedir.


SNe tür yiyecekler gaz yapar?

C

Kurubaklagiller, lahana, brüksel lahanası, brokoli, kuşkonmaz, soğan , yeşil yaprakli sebzeler, kabuklarıyla yenen meyveler, kuru meyveler özellikle kuru erik, tam tahıllı besinler, süt, yoğurt gaz sıkıntısı yaratabilir. Kurubaklagiller suda bekletilmeden pişirildiğinde şişkinliğe yol açabilir. Özellikle yazın fazla miktarda yediğiniz meyveler gaz problemine yol açabilir.Süt bazı kişilerde sıkıntı yaratabilir…. Teşhiş konulmamış çölyak hastalarında gaz ve şişkinlik problemi görülür. Buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten proteinin sindirimi ile sıkıntı vardır ve gaz ve şişkinlik çok sık yaşarlar. Yapay tatlandırıcılar da gaz problemine sebep olabilir, diyetinizden çıkartıp deneme yapınız. Sürekli pişmemiş besinleri tüketmek ve ayakta beslenmekte gaz şikayetlerini arttırır. Aşırı acılı, asitli ve yağda kızartılmış besinler de gaz problemini arttırır.


SNe tür içecekler gaz yapar?

C

Gazlı içecekleri fazla miktarda ve soğuk içmek. Enerji içecekleri ve soda da gaz yapabilir. Mayalı alkoller şarap ve bira gibi.. Sütün sindiren enzim olan laktazda problem varsa, süt tükettiğinizde sindirimde sıkıntı olacak ve gaz oluşumu gerçekleşecektir. Süt içtiğinizde gaz oluyorsa piyasadaki laktozsuz sütleri tercih edin veya ısıtarak- içine çok az miktarda şeker ekleyerek- miktarını yavaş yavaş arttırarak için. ( bir anda bir bardak olacak şekilde değilde)


SNe tür besinler gaz oluşumunu engeller?

C

Gaz probleminiz varsa sebzeleri ve meyveleri haşlanmış veya pişirilmiş olarak tercih edin. Genel olarak tüm baharatlar normal miktarda tüketildiğinde sindirime yardımcı olup, gaz oluşumunu engeller ancak özellikle kimyon ve zencefil gazın giderilmesinde yardımcı baharatlardır. Probiyotik içeren yoğurtlar ve kefir barsak sistemine olumlu etiklerinden dolayı gaz sıkıntısı yaşayanların mutlaka tercih etmesi gereken besinlerdir. Çok soğuk besinler gaz oluşumunu tetikleyebilir, dolaptan yeni çıkmış besinleri hemen tüketmeyin, biraz bekleterek tüketin.


SGaz giderici bitki çayları nelerdir?

C

Gaz problemi olanlar daha sık rezene, papatya, nane, adaçayı, anason çayı tercih etmelidir. Karanfil hoş kokusu ve lezzetiyle bitki çayı karışımlarının içimini kolaylaştırır ve gaz giderici etkisi vardır. Karanfili gün içinde 3-4 kez ağızda çiğnediğinizde de gazın giderilmesine yardımcı olmaktadır. Kakule, kimyon, karabiber, zencefil gaz gideirlmesinde yardımcı baharatlardır.


SGaz sorunu yaşamamak için nasıl beslenebilirim?

C

Gaz problemi vücudu rahatsız eden bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Beslenme ile ilişkili olma olasılığı yüksektir. Uzun süreli devam eden yaş kalitesini çok etkileyen gaz problemlerinde mutlaka bir dahiliye doktoru veya gastroenterelog ile görüşülmelidir. Sebepleri mide –barsak rahatsızlıkları, besin toleransları, kronik kabızlık- ishal, irritabl barsak sendromu, çok hızlı yemek yemek, besinlerin çok soğuk veya çok sıcak tüketimi, söyleyebiliriz.

Gıdaları hemen buzdolabından çıakrır çıkarmaz değilde biraz bekleterek tüketin.Pişirme yöntemi önemli, haşlama, buharda ve ızgarada yapılan yemekler gaz problemi olanlara daha iyi gelmektedir. Çiğ sebze yerine pişmiş sebzeleri, haşlanmış sebzeleri salata olarak tüketebilirsiniz. Gaz sorunu yaşayanlar bir süre meyvelerin ve sebzelerin kabuklarını soyarak tüketebilir. İçecek seçimleriniz gazlı içecekler dışındaki içecekler olsun. Sindirime yardımcı probiyotik yoğurtları ve kefiri sık tüketin. Çiğ meyveler çok rahatsız ediyorsa pişirerek veya komposto şeklinde tüketebilirsiniz. Kimyon sindirime çok yardımcı bir baharattır, yemeklerinize ilave edebilirsiniz. Ilık su içmek, oda sıcaklığından biraz daha ısıtılmış su gibi düşünebilirsiniz, sindirime yardımcı olur.

Düzenli egzersiz yapmak gaz şikayetlerini giderilmesinde yardımcıdır. Özellikle yoga gibi rahatlatıcı sporlar düzenli yapıldığında mide ve barsak sistemini rahatlatmakta ve iyileşme sağlamaktadır.


SVejeteryan hamileler nasıl beslenmelidir?

C

Hamilelik dönemi vücudun enerji, protein, vitamin ve mineral ihtiyacının arttığı özel bir dönemdir. Dengeli bir vejeteryan beslenme düzeni ile de bebeğinizin ihtiyacı olan besin öğelerini vücuda alabilirsiniz. Vejeteryan beslenme biçimini sürdüren bir anne adayıysanız yeterli protein, demir, kalsiyum, D vitamini, B12 vitamini ve folik asitdi vücudunuza aldığınıza emin olmalısınız. Bu besin öğeleri gebelik döneminde hem anne hem de bebeğin sağlığı için büyük önem taşır. Bebeğin büyümesi, beyin ve organlarının gelişimi ve ağırlık kazanımı için bu besin öğelerine ihtiyaç vardır.

Vejeteryan gebeler beslenmelerin çıkarttıkları her besinin yerine geçebilecek alternatif besinleri ve miktarlarını iyi bilmelidir ve bu konuda bir uzmandan mutlaka yardım almalıdır.

Süt ve süt ürünlerini tüketen bir vejeteryansanız günde 2-3 porsiyon süt ürünü tüketmeniz yeterli kalsiyumu almanızı sağlayacaktır. Eğer tüketmiyorsanız kalsiyumun bitkisel kaynakları yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller, fındık, fıstık susam, pekmez ve kuru meyvelerdir.

Et ve et ürünlerini tüketmediğinizde gebelik için en önemli besin öğeleri olan protein, demir ve B12 vitaminini vücuda yetersiz alma riski olmaktadır. Bitkisel protein kaynakları kurubaklagiller, tahıllar ve soyalıı ürünler vejeteryan annelerin beslenme menülerinde daha sık tüketilmelidir. Demir ve B12 vitamini bitkisel besin seçimleriyle vücuda yeterli miktarda alınamayacağından doktorunuz ile görüşerek besinsel takviyeye başvurabilirsiniz.


SVejeteryan hamileler protein ihtiyacını nasıl karşılayabilir?

C

Proteinler yapıtaşları aminoasitlerden oluşur, bu aminoasitler bebeğin hücre büyümesi ve gelişimi elzemdir. Proteinin en iyi kaynakları süt ve süt ürünleri, tavuk, balık, yumurta ve kırmızı ettir. Eğer vejeteryan diyetiniz süt ve süt ürünleri ve yumurtayı tüketminizi sağlıyorsa kaliteli protein alabiliyorsunuz demektir. Tamamiyle vegan vejeteryan diyette yani hiç bir hayvansal kaynaklı besin tüketmeyenlerde bitkisel protein kaynaklarını iyi miktarda tüketmek gerekmektedir. Bitkisel proteinin en iyi kaynakları kurubaklagiller, tahıllar, kuruyemişler ve soyalı ürünlerdir. Protein içeriği en yüksek kurubaklagiller soya fasülyesi, kırmızı ve yeşil mercimek ve nohuttur. Kurubaklagilleri tahıllarla birlikte tüketmek içerdikleri proteinin kalitesini arttırmaktadır. Örneğin kuru fasulyeyi pilav ile, yeşil mercimek yemeğini makarna ile tüketmeniz kaliteli protein alımını sağlayacaktır. Vejeteryan gebeler öğle ve akşam yemeklerinde mutlaka kurubaklagil yemeği bulundurmalıdır. Kuruyemişler için de de protein içeriği en yüksek olan bademdir. Vejeteryan anne adayları günde 1 avuç kadar badem tüketmeli.


SVejeteryan beslenmenin bebeğe olumsuz etkisi var mıdır?

C

Vejeteryan diyet hem anne adayının hem de bebeğin eksik beslenmesine yol açabilecek bir beslenme şeklidir. Gebelik döneminde ihtiyacın çok arttığı protein, demir gibi besin öğeleri vejeteryan diyetler ile vücuda çok sınırlı miktarda alınabilmektedir. Belirli gıdaların tüketilebildiği bir vejeteryan diyet hamilelik için büyük risk taşımaz ancak tüm hayvansal gıdalar diyetten çıkartılıyorsa bebeğin gelişimi ile ilgili sıkıntılar görülebilir. Annenin sağlığı, bebeğin büyümesi, beyin ve organlarının gelişimi ve yeterli ağırlık kazanımı için ihtiyaç duyulan her besin öğesi yeterli miktarda vücuda alınmalıdır. Bu dönemde yeterli ve dengeli vejeteryan beslenme düzeni için mutlaka bir beslenme uzmanına danışınız. Eğer doktorunuz tarafından besinsel takviye önerildiyse düzenli olarak kullanın.

Vejeteryan diyetin gebelikte olumlu etkileri : diyet yüksek miktarda posa içerdiği için hamileliklte sıklıkla karşılaşılan kabızlığın olmaması veya çok nadir görülmesidir. Bir diğer faydası ise az kalori ve yağ içerdiği için hamilelikte kilo kontrolünün daha iyi olmasıdır. Bu durum da gebelikte karşılaşılabilinecek gebelik şekerinin görülme sıklığını azaltmaktadır.


SGluten diyeti nedir? (Gluten diyeti deyince ne anlamalıyız? Bu kilo vermek için yapılan bir diyet mi? Ne tür yararları var?)

C

Gluten diyeti, gluten içeren besinleri içermeyen bir beslenme düzenidir. Kilo vermek için uygulanmaz. Glutensiz diyet daha sağlıklı bir diyet değildir ve sadece çölyak hastaları, hastalığın semptomlarını azalmak için ömür boyu glutensiz diyet tüketmelidir. Bazı kişilerde tahıllarda bulunan glutenin vücutta hassasiyete yol açtığı, sindirim problemleri yarattığı, şişkinlik ve ödem oluşturduğu düşünülmektedir. Besin tolerans testleri ile belirlenebilen bu durumun gerçekliği hala tartışılmaktadır ancak birçok kişi glutenli besinleri hayatlarından çıkardıklarında yukarıdaki sorunların azaldığını öne sürmektedir. Eğer gluten ile probleminiz olduğunu düşünüyorsanız test yaptırın.


SGluten içeren besinler hangileridir?

C

Buğday, yulaf, arpa ve çavdar unu ile yapılmış her türlü yiyecek gluten içerir. Bulgur, makarna, şehriye,erişte, kuskus, bisküvi, dondurma külahı, simit, ekmek, tarhana,yarma, irmik, krakerde gluten vardır. Pasta, börek, çörek, boza,tarhana çorbası, şehriye çorbası, her türlü hazır çorba, kaymak, krema, işlem görmüş kuruyemişler, çikolata, unlu tatlılar, hazır salça, ketçap, hazır satılan çeşni veren yiyecekler gluten içerir.

Hazır satılan bir çok besin yapılma sürecinde gluten içeren bir besinle kontamine olabilir, hazır satılan besinlerin üzerinde glutensiz yazmıyorsa o ürünü almayın. Bazı ilaçlar ve vitamin takviyelerinde de gluten kullanılabilir.


SGluten içermeyen tahıllar hangileridir?

C

Bütün tahıllar gluten içermez. Pirinç, pirinç unu ve nişasta ile yapılmış yiyecekler, mısır, mısır unu ile yapılan gıdalar gluten içermiyor. Kurubaklagiller , mercimek, fasulye , nohut gibi gluten içermez. Quinoa da gluten içermeyen tahıldır.


SHamilelikte ideal kilo için nasıl beslenmek gerekir?

C

Hamilelikte fazla kilo almamak için yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmeniz gerekir. Önemli olan fazla gıda almak değil, dengeli besin almaktır. Ana öğünlerinizde süt grubu, et grubu, sebze-meyve grubu ve tahıl grubundan en az 1 besin mutlaka bulundurun. Sağlıklı yemek seçimleri yapın. İşlenmiş besinleri ( abur cubur olarak tabir edilen) çok sık tüketmeyin. Uzun süre aç kalmayın.Sabah, öğle ve akşam öğünlerinin yanı sıra ara öğünlerinizi ( kuşluk, ikindi ve gece) de atlamamaya özen gösterin. Sık beslenme metabolizmanızı daha iyi çalıştırır, hızlı kilo kazanımını engeller.

Günde en az 2 litre su içilmelidir. Gebelikte ihtiyacın çok arttığı besin öğelerinden zengin bir beslenme bebeğin gelişimini olumlu yönde etkiler. Protein, demir, folik asit ve kalsiyum içeren besinleri sıklıkla tüketin. Günde 2-3 posiyon süt ürünü, her gün 1 adet yumurta, öğle veya akşam yemeklerinde et grubundan bir besin, haftanın 1-2 günü mutlaka kurubaklagil yemeği, iyice yıkanarak yeşil yapraklı sebzeler ve günde 2-4 porsiyon arası meyve mutlaka tüketilmelidir.Besin öğesi kayıplarını önlemek için hazır ve beklemiş besinler yerine doğal ve taze besinler tüketilmelidir.


SKilosu düşük olan hamileler nasıl besinler tüketmelidir?

C

Eğer düşük kilolu hamile kaldıysanız ilk üç ay beslenmenize + 250 kalori eklemeli, geri kalan dönemde ekstra 300 kalori eklenmelidir. Gebeliğiniz süresince yeterli kilo kazanımı olmazsa bebek düşük doğum ağırlıklı, normalden küçük doğabilir.

250 kalorilik öğünler : 1 avuç fındık / badem
1 adet tost
1 su bardağı süt + 1 büyük boy muz
300 kalorilik öğünler : 1 adet tost + 1 kutu ayran
1 porsiyon üzeri fındık ya da cevizli sütlü tatlı
5 adet grissini + 2-3 dilim peynir


SKilosu fazla olan hamileler nasıl besinler tüketmelidir?

C

Eğer kilolu hamile kalındıysa ilk üç ay kilo alınmamalı, sonraki dönemde kontrollü şekilde kilo alacağı bir beslenme programı izlemelidir. Kilolu hamilelerde diyabet ve tansiyon görülme riski daha fazladır. Kilolu hamilelerde bebekler genellikle daha iridir ve yaşamlarının ileriki dönemlerinde obez olma riskleri vardır.

Hafif kilolu gebeler ( BKI 26-30 olan) 7-11 kg almalı, kilolu gebeler ( BKI 30 üzeri) maksimum 7 kilo alacağı şekilde beslenmelidir.


SHamilelikte ideal kilo nasıl hesaplanır?

C

Gebelikte kilo almı için belirlenmiş ideal bir rakam yoktur. Gebe bayanın alması gereken toplam kilo gebelik öncesi kilosuna göre değişkenlik gösterir. Gebelik süresince normal ağırlık kazanımı ayda ortalama bir kilo olacak şekildedir. Sağlıklı yetişkin bayanlar için normal ağırlık kazanımı 10 ila 14 kilo arasında değişir. Zayıf bayanlar için 12-18 kilo arası kazanım, fazla kilolular için 6-11 kg arası, çok fazla kilolular için 5-7 kilo arası kazanım olabilir. Gebelik döneminde normal ağırlık kazanımına sahip olan bayanlar, çok ya da çok az ağırlık kazanımı olan bayanlara göre genellikle daha az problemli bir gebelik geçirirler.


SHamilelikte diyet yapılır mı?

C

Hamilelik dönemi kilo verme dönemi değildir. Anne adayı kilolu olsa bile zayıflamaya yönelik değil, fazla kilo almını engelleyecek şekilde bir diyet programı hazırlanabilir.Hamilelik belkide yetişkinlerin hayatında kilo almanın iyi, almamanın da sağlıksız olduğu ender durumlardan biridir. Kadın sağlıklı bir gebelik geçirmek için kilo almalıdır.Düşük kalorili diyetler uygulamak, bebeğin rahim içi gelişimini ve anne sağlığını olumsuz yönde etkiler, annenin vücut direncini düşürür, hastalıklara yakalanma riskinizi arttırır.

Hamilelik döneminde gebelik şekeri veya aşırı kilo artışı gibi durumlar dışında diyet yapılmamalıdır. Doktorunuz şeker yüklemesi sonucu gebelik şekeriniz olduğunu söylediyse mutlaka bir diyetisyene başvurun, size özel, gebelik dönemine uygun, kan şekerini kontrol altına almayı sağlayacak bir beslenme programı ile gebelik sürecine devam etmeniz bebeğinizin sağlığı açısından çok daha iyi olacaktır.


Sorunuz mu var?
İletişim Bilgileriniz

bu bilgiler sayfada yayınlanmayacaktır.

lütfen sormak istediğiniz soruyu detaylı bir şeklde yazın.

Please wait...