Yazılar

Yazılarım...

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almayın

Evet, hayatınız boyunca kendinize yapacağınız en büyük iyiliği yaptınız ve sonunda sigarayı bıraktınız. Her şey tabii ki eskisi gibi olmayacak ; son sigaranızdan sonra akciğerleriniz, kalbiniz ve damarlarınız kendini yenilemeye başlayacak, cildiniz temizlenecek ve daha sağlıklı görünecek, tırnaklarınız sarı görünmeyecek, nefes alışınız düzelecek, dişleriniz tekrar beyaz olacak..  Tabii bu kadar  güzel sonuçların yanında bazı olumsuz sonuçlar da olabiliyor. Bunlarda biri belki de en önemlisi iştah artışı ve buna bağlı kilo alımı. Peki hem sigarayı bırakıp hem ince kalmak mümkün mü? Evet, eğer doğru yöntemleri takip ederseniz.. Önemli olan sigarayı bırakabileceğinizi ve kilonuzu kontrol edebileceğinizi bilmektir.

Sigara metabolizmayı aktif hale getirir. Günde 1 paket sigara içmekle 250 kaloriye yakın enerji harcanır.Bıraktığınızda bu enerji harcanmayacağından metabolizmanız biraz daha yavaşlar, aynı miktarda yeseniz bile kilo almaya başlarsınız.Sigarayı bırakan her 5 kişiden 4ü kilo alıyor, yani kesinlikle yalnız değilsiniz.Çoğu kişi sigarayı bıraktıktan sonra ortalama  5 kilo alıyor. Bu sayı ortalama değerdir, siz ortalamanın üstünde ya da altında olabilirsiniz. Sigarayı bırakanların yarısı 2-5 kilodan daha az kilo alırken, her 10 kişiden biri 10-15 kilo alabiliyor Alınan çoğu kilo ilk altı ayda alınıyor. 6. aydan sonra sigarayı bırakma durumuna vücut alışıyor, alınan kiloları kaybetmeye başlıyorsunuz.

Kilo alımınızı minimize etmeye yarayan öneriler :

–          Daha çok su için (günde en az 8 bardak) su atıştırma ihtiyacınıza bir nebze yardımcı olur,.

–          Atıştırırken doğru tercihler yapın, sigarayı bırakmak atıştırmaları arttıracaktır. Bunlar küçük parçalara ayrılmış sebzeler, meyveler, badem veya ceviz ( belirli miktarlarda) Şeker ve şekerli besinlerden uzak durmaya çalışın.Eğer canınız çok tatlı çekiyorsa, şekersiz ve yağı azaltılmış  ürünleri tercih edin.

–          Mutlaka spora başlayın, yeni yaşam tarzı değişikliklerini uygulamanın tam vaktidir. Metabolizmanızı hızlandırmanın yegane yolu spor yapmaktır.

–          Eğer sizin için bu durum gün geçtikçe zor oluyorsa, sigarayı bırakma merkezi ile irtibata geçebilirsiniz, grup terapilerinin işe yaradığı görülmektedir.

–          Zorluklara hazır olun.

–          Motivasyon ve destek  bu süreçte çok önemli

–          İş arkadaşlarınızla, ailenizle, dostlarınızla veya terapi grubunuzla konuşun, sık sık su için, sağlıklı beslenin, aktif olun ve planlı davranın.

Sigaradan uzak durmak , birkaç kilo fazladan çok daha  önemlidir. Kilo almamak adına sigaraya dönüş yapmayın.

Unutmayın kilo kaybedilebilir ancak ciğerleriniz kaybedilemez.

Diyetisyen İrem Çelik Tütüncü


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir