Yazılar

Yazılarım...

Dışarıda yemek

Dışarıda yemek, özellikle çalışan kişiler için oldukça hızlı ve pratik bir çözümdür. Restoran seçenekleri de oldukça fazladır. O gün canınız ne çekiyorsa gidip yiyebilirsiniz. Buraya kadar her şey güzel, peki dışarıda yedikleriniz vücut ağırlığınızı kontrol altında tutma ve zayıflama çabalarınızı nasıl etkiliyor? Kilo vermeye çalışan kişiler için dışarıda yemek biraz risklidir , çünkü  yemeğinizin içinde ne olduğu ve nasıl yapıldığı hakkında çok az kontrole sahip olursunuz. Tabi sağlıklı yemek sadece evde yemek anlamına gelmemektedir. Yapacağınız doğru seçimlerle dışarıda yediğiniz bir öğünü sağlıklı hale dönüştürebilirsiniz.

İşte size doğru seçimler yapabilmeniz için birkaç öneri :

  • Çok çeşitli yemekler ve hazırlama yöntemleri sunan restoranları seçin. Nasıl piştiğini ve yemeğin içeriğini sormaktan çekinmeyin. Veya yemeğinizin istediğiniz şekilde yapılmasını talep edin.
  • Dışarıda olduğunuz günler öğün atlamamaya çalışın. Böylece, restorana gittiğinizde aşırı aç olmazsınız ve aşırı yemezsiniz.
  • Sağlıklı seçimler yapın. Mesela salata istiyorsanız soslara dikkat edin, sosu ve sıvı yağını yanında isteyin, siz koyun. Böylelikle tüketeceğiniz yağ miktarını kontrol altında tutabilirsiniz.
  • Açık büfelerde  tüm seçeneklerinizi değerlendirin, ne istediğinize karar verin  ve sadece onu alın.
  • Fast food olarak tabir edilen besinler çok fazla yağ, kalori ve tuz içerir. Duble hamburger yerine sade hamburgeri tercih edin. Büyük boy patates kızartması ve büyük boy içecekler yerine küçük boy patates kızartması ve küçük boy içecekleri tercih edin. İçecek olarak diyet olanları ve ya taze sıkılmış meyve sularını tercih edin. Karışık pizza yerine sebzeli ve ince hamurlu olanını tercih edin. Pizzanız peynirli ise kullanılan peynirin cinsini öğrenin. Fast food besinler ile fazla miktarda yağ alımının, şişmanlığa ve kalp hastalıklarına ve farklı türde kanser görülme riskine neden olabileceğini unutmayın. Bu yüzden yeme sıklığını azaltmanızda fayda var.
  • Öğle yemeğinizi eğer dışarıdan sipariş veriyorsanız, tercihiniz, ızgara et ve salata yönünde olsun. Yanına kepekli ekmek, yoğurt, içecek olarak su, ayran taze sıkılmış meyve suyu  veya % 100 katkısız meyve suları olabilir.
  • Öğle yemeğinizi eğer evde yapıp getiriyorsanız, öncelikle gıda güvenliğine dikkat edin. Yemeğinizi uygun sıcaklıkta saklayabileceğiniz kaplar bulundurun. Tüm besin gruplarını( et grubu, süt grubu, tahıl grubu, sebze ve meyve grubu) içeren bir öğün hazırlamaya dikkat edin. Paketlenmiş sandviçler genellikle kolay hazırlanabilen tercihlerdir. İçine beyaz peynir, yumurta, köfte, haşlanmış tavuk, tonbalığı ve  domates,salatalık gibi sebzeler koyabilirsiniz.

Diyetisyen İrem Çelik Tütüncü


Hakkında İrem Çelik Tütüncü

1985 Samsun doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve liseyi Bursa da tamamladım. 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde lisans eğitimimi bitirdim.Üniversiteden mezun olduktan hemen sonra başladığım Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun Yaşasın Hayat ! Obezite Kliniğinde 11/ 2007 tarihine kadar çalıştım.2007 – 2010 arasında meslek hayatıma Ethica Sağlık Grubunda devam ettim.Şimdi ise Kadın Doğum Uzmanı Dr. Nur Tüzüner ile birlikte özel muayenehane hizmet vermekteyim.Haliç Üniversitesinde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim.Beslenme ile ilgili güncel yayın ve kongreleri yakından takip ediyorum.Google+ İrem Çelik Tütüncü tüm yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir