Yazılar

Yazılarım...

Hamilelik Döneminde Beslenme

Hamilelik döneminde beslenme,  sağlıklı bir hamilelik geçirmek, bu dönemde yaşanabilecek birçok olumsuz durumu daha az yaşamak yada hiç yaşamamak, bebeğinizin ideal bir kiloda dünyaya gelmesi, bebeğinizin gelişiminin istediğiniz gibi olması, emziklilik döneminde verimli süt salgılamak ve annenin de vücut depolarının korunmasını sağlamak açısından önemlidir. Bu dönemde günlük almanız gereken enerji , protein, vitamin , mineraller ve sıvı miktarı artmaktadır. Bu artan ihtiyaç yeterli ve dengeli bir biçimde beslenerek karşılanmalıdır. Temel sağlıklı beslenme prensipleri bu dönemde de değişmemektedir : Meyve ve sebze tüketiminin arttırılması, tam tahıllı ürünlerin kullanılması ve su tüketiminin arttırılması gibi. Fakat bazı besin öğelerine bu dönemde biraz daha fazla ilgi gösterilmesi gerekmektedir. Bu besin öğeleri protein, folik asit, demir ve kalsiyumdur.

 

  • Protein

Protein bebeğin büyüme ve gelişmesi için özellikle 2. trimester ( 3.-6. aylar) ve 3. trimester ( 6.-9.aylar) de önemlidir. Biyolojik değeri yüksek proteinler tercih edilmelidir ( hayvansal kaynaklı proteinler) Gebelerin günlük alması gereken protein miktarı 70 g olarak belirlenmiştir.Et ürünleri ( kırmızı et, tavuk, balık ve yumurta ) ve süt ürünleri ( süt, peynir ve yoğurt) en iyi protein kaynaklarıdır. Diğer iyi kaynakları ise kuru baklagiller ( kuru fasulye, nohut vb), badem, fıstık ve cevizdir. Tahıllar ve sebzeler orta derece protein kaynağıdır.

 

  • Folat ve folik asit

Folat, bebeklerde nöral tüp defektininin ( beyinde ve omurilikte ciddi anormalliklerin) önlenmesine yardımcı olan bir B vitaminidir. Folat eksikliği prematüre ve düşük doğum ağırlığı riskini arttır ve anne karnında çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkiler. Folatın sentetik formu besin desteklerinde ve folik asit eklenmiş besinlerde bulunur. Günlük alınması gereken miktar 1 mg dır. En iyi kaynakları zenginleştirilmiş tahıllar, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler,organ etleri , portakal , kabak, enginar ve brokolidir.

 

  • Kalsiyum

Bebeğinizin ve sizin güçlü kemiklere ve dişlere sahip olmanız için kalsiyuma gereksiniminiz artmaktadır. Kalsiyum dolaşım, kas ve siniri sisteminin işleyişinin normal olmasına yardımcıdır.Dyetinizde yeterli miktarda yoksa bebeğinizin ihtiyacı olan kalsiyum kemiklerinizden çekilir. Günlük gereksinim 1200 mg kadardır. Kalsiyumun en iyi kaynakları :Süt ve süt ürünleri (yoğurt, peynir), kılçığıyla yenebilen balıklar ( hamsi gibi) kuru baklagiller, yeşil sebzeler, fındık, badem, kuru incir ve zenginleştirilmiş kahvaltılık gevreklerdir..

 

  • Demir

Vücudunuz, kırmızı kan hücrelerinde bir protein olan ve dokulara oksijen taşıyan hemoglobini yapmak için demiri kullanır. Hamilelik süresince, demir gereksinmeniz neredeyse iki katına çıkar.  Eğer yeterli demir almazsanız yorgunluk hissedersiniz, prematüre ve düşük doğum ağırlığı riskiniz artar. Günlük demir gereksinimi 25 mg kadardır. En iyi kaynakları kırmızı et, tavuk, balık,yumurta, kurubaklagiller, pekmez, kuru yemişler ve zenginleştirilmiş kahvaltılık gevreklerdir.

*Hayvansal ürünlerinden  alınan demir, daha kolay emilir. Bitkisel kaynaklı demirin emilimi C vitamininden yüksek besinlerle (portakal, domates suyu, kavun, çilek, domates veya dolmalık biber) birlikte tüketildiğinde artmaktadır.

 

Hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken besinler 

Deniz ürünleri : Deniz ürünleri çok iyi protein, demir ve omega-3 kaynağıdır ancak bazı balıklar ve kabuklu deniz ürünleri  tehlikeli düzeyde cıva içeriyor olabilir. Fazla civa bebğin sinir sistemi gelişmesini olumsuz yönde etkileyebilir.Çiğ balık ve kabuklu deniz ürünlerini , kirli sularda yakalanan herhangi bir deniz ürününü bu dönemde tüketmeyin.

Et ürünleri : Etler, yenmeden önce çok iyi pişirilmelidir. Soğuk mezelere ve salam, sosis gibi şarküteri gıdalara dikkat edilmelidir.

Süt ürünleri : Pastorize olmayan sütü kesinlikle tüketmeyin.

Kafein : Hamilelik sırasında  ortalama kafein alımı 300 mg dan fazla olmamalıdır. (2-3 fincan kahve) Kafein plasentayı geçer ve bebeğinizin kalp atım hızını ve nefes almasını etkiler.

Alkol : Fazla alkol alımı, fetüste alkol sendromuna sebep olur bu durumda  yüz deformititesine, kalp problemlerine, düşük doğum ağırlığına ve zihinsel geriliğe sebep olabilir. Az içmek bile çocuğun beyin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.

 

Doktorların ve beslenme uzmanlarının önerisi hamilelikte her ay 1-1,5 kg ağırlık kazanımıdır.

Hamilelik döneminde çok fazla kilo alımı hem anne sağlığını hem bebek sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Gebeklikte fazla kilo , şişmanlığın komplikasyonlarının ( tansiyon, şeker hastalığı, kalp-damar hastalığı ) görülebilmesinin yanında preeklemsi ( ödem-proteinüri-hipetansiyon), üriner sistem enfeksiyonları, bebekte makrozomi (bebeğin 4000gr’ dan fazla olması), omuz distosisi (anne kilolu olduğu için bebeğin omzunun doğum sırasında hasar görmesi) ve doğumsal anomaliler görülme riskini arttırmaktadır..

 

Hamilelik ve egzersiz

Önceleri doktorlar hamilelik döneminde oluşan fizyolojik ve psikolojik yüklerin dengelenebilmesi ve hamileliğin korunması adına genellikle dinlenme , istirahat önerirdi. Ancak günümüzde, hamilelik boyunca kadınlara aktif ve hareketli olmaları önerilmektedir.

Uygun ve doğru yapılan egzersizler hamilelik problemlerini azaltmakta, sırt ağrıları ve kas kasılmalarını önlemekte, formu olumlu etkileyerek doğumu kolaylaştırmakta ve doğumdan sonra vücudun eski formuna çabukça ulaşmasını sağlamaktadır.

Hafif aletli fitness,  yürüyüş,  bisiklet,  yüzme ve kas kuvvetlendirici egzersizler sağlıklı bir hamilelik dönemi ve sonrası için yararlıdır. Genel olarak vücudu tümüyle sarsan sıçrama ve dönme hareketleri ile vücuda darbe alınabilecek  spor branşlarından kaçınılması gerekmektedir. Bunlarla beraber dalma, ata binme, su kayağı  ve kar kayağı tavsiye edilmemektedir. Başlamayı düşündüğünüz bir spor aktivitesi için önce mutlaka doktorunuza danışın.

Diyetisyen İrem Çelik Tütüncü


Hakkında İrem Çelik Tütüncü

1985 Samsun doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve liseyi Bursa da tamamladım. 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde lisans eğitimimi bitirdim.Üniversiteden mezun olduktan hemen sonra başladığım Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun Yaşasın Hayat ! Obezite Kliniğinde 11/ 2007 tarihine kadar çalıştım.2007 – 2010 arasında meslek hayatıma Ethica Sağlık Grubunda devam ettim.Şimdi ise Kadın Doğum Uzmanı Dr. Nur Tüzüner ile birlikte özel muayenehane hizmet vermekteyim.Haliç Üniversitesinde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim.Beslenme ile ilgili güncel yayın ve kongreleri yakından takip ediyorum.Google+ İrem Çelik Tütüncü tüm yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir