Yazılar

Yazılarım...

Emzirme Döneminde Beslenme

Emzirme döneminde annelerin beslenmesi önemlidir. Çünkü bebeğin en az 4 ay boyunca büyüme ve gelişmesini sağlayacak tek besinin anne sütüdür . Anne ne kadar yeterli, dengeli ve kaliteli beslenirse , sütü de o kadar verimli olur. Anne sütünü arttıran iki önemli faktör vardır. İlki  bol sıvı alımıdır. Günde 3 litreye yakın sıvı alınmalıdır. Bu sıvı ihtiyacı su, taze sıkılmış veya % 100 katkısız meyve suları, süt, çorba, komposto veya ayrandan karşılanabilir. Ne kadar bol sıvı alınırsa anne sütü hacmi de o kadar artar. Anne sütünün % 87 sinin su olduğu unutulmamalıdır. İkinci faktör ise sık emzirmedir. Anne ne kadar sık emzirirse o kadar sık uyarılarak süt yapımını arttırır. Yeni doğan bebeğin midesi yaklaşık 1 çay bardağı ( 60 ml) kadardır. Anne sütü çok kolay sindirilebilen bir besindir. Emzirme bittiği an bebeğin dışkıladığını görebilirsiniz. Bu yüzden yenidoğan bebeği annenin 2 saatte bir emzirmesi gerekmektedir.

Annelere emzirme dönemi için beslenme önerileri :

 • Bebeğiniz gibi sık beslenin. Uzun süre aç kalmayın. Ana öğünlerden 2- 2,5 saat sonra küçük ara öğünler yapın.
 • Yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterin. Sabah, öğle ve akşam öğünlerinizde tüm besin gruplarından besin olmasına dikkat edin.
 • Vitamin ve mineral gereksinmenizi karşılamak için her öğününüzde sebzeler ve/veya meyveler yer alsın.
 • Emzirme döneminde balık omega-3 yağ asidi içeriğinden dolayı oldukça önemli bir yere sahiptir. Omega-3 yağ asidi  bebeklerin beyin ve göz gelişiminde oldukça etkilidir . Özellikle yağlı balıkların (somon, levrek vb..) omega-3 yağ asidi miktarı daha fazladır. Yalnız yüksek miktarda cıva içerebilecek balıklara dikkat edin ( köpek balığı, kılıç balığı vb) Ton balığını günde 180 g ile sınırlayın. Eğer hiç balık sevmiyorsanız günde 2 adet ceviz yiyebilirsiniz. Tablet şeklinde omega-3 yağ asitlerinin kullanımı hakkında doktorunuza danışın.
 • Kafein anne sütüne geçebilir ve bebeği rahatsız edebilir, erken yaşta bebeğinizi kafeinle tanıştırmayın. Kahve veya çayda günde 2 fincanı aşmayın. (Günde 300 mg ın üstünde kafein alınmamalı)  Çayı mutlaka açık veya bitkisel çay şeklinde tercih edin.
 • Kalsiyumdan zengin süt ve süt ürünleri tüketiminizi arttırın
 • İçeriğini bilmediğiniz, hazır besinlerden uzak durun. Salam, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünlerinin tüketim sıklığını en azından bu dönemde azaltın.
 • Eğer gün boyu etli yemek yemediyseniz, mutlaka yumurta yiyin.
 • Baharatları hayatınızdan çıkarmanıza gerek yok. Bebeğiniz çok hassas olduğunu belli etmedikçe baharatlı, asitli ve gaz yapıcı yiyeceklerden kaçınmanıza gerek yok. Aslında bebeğinize farklı tatlar sunmak, katı besinlere geçiş olduğunda  onun daha kolay kabullenmesini sağlayabilir.
 • Tatlılardan kaçmanıza gerek yok. Daha çok sütlü tatlıları tercih edin. Miktarları abartmayın ve çok fazla boş kalori almayın. Gebelik öncesi kilolarınıza  dönme çabalarınızı sabote etmelerine izin vermeyin.
 • Bu dönemde alkol içerseniz günde 1 kadeh şarap veya 300 cc biradan fazlasını içmeyin. Emzirmeden önce 2-3 saat geçmesini bekleyin.
 • Stresten uzak durmaya çalışın.Stres anne sütünü azaltabilmektedir.

 

Emzirme döneminde diyet yapılmamalıdır. Çünkü anne emzirme ile günde 500 kaloriye yakın enerji sarfeder. Gebelik döneminde vücudun depoladığı yağlar , anne sütünün yapımında kullanılır. Emzirme döneminde annelerin  düşük kalorili diyet yapması süt yapımını azaltmakta ve sütün besin değerini  olumsuz etkilemektedir.

 

Emzirme dönemi için örnek menü

 

Sabah: 

Açık çay

1-2 ince dilim beyaz peynir

4-5 adet zeytin

Domates salatalık (söğüş)

Reçel/ Bal / Pekmez

Ekmek

 

Kuşluk :

Meyve / Meyve suyu

 

Öğle : 

1 kase çorba

4-5 yemek kaşığı pilav veya makarna veya Ekmek

Etli sebze yemeği

1 kase yoğurt / ayran

Salata

 

İkindi :

Meyve / Meyve suyu

Beyaz peynirli tost veya iki küçük dilim börek

Açık çay

 

Akşam:

1 kase çorba

4-5 yemek kaşığı sebze yemeği

2-3 köfte büyüklüğünde et

1  kase yoğurt / ayran

Salata

Ekmek

 

Gece :

Meyve

1 su bardağı süt

 

Diyetisyen İrem Çelik Tütüncü


Hakkında İrem Çelik Tütüncü

1985 Samsun doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve liseyi Bursa da tamamladım. 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde lisans eğitimimi bitirdim.Üniversiteden mezun olduktan hemen sonra başladığım Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun Yaşasın Hayat ! Obezite Kliniğinde 11/ 2007 tarihine kadar çalıştım.2007 – 2010 arasında meslek hayatıma Ethica Sağlık Grubunda devam ettim.Şimdi ise Kadın Doğum Uzmanı Dr. Nur Tüzüner ile birlikte özel muayenehane hizmet vermekteyim.Haliç Üniversitesinde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim.Beslenme ile ilgili güncel yayın ve kongreleri yakından takip ediyorum.Google+ İrem Çelik Tütüncü tüm yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir