Yazılar

Yazılarım...

Tiroid Hastalığı ve Beslenme

Tiroid bezi,  boynun ön kısmında bulunan kelebek şeklinde küçük bir iç salgı bezidir. Vücutta enerji kullanımını düzenleyen hormonları üretir. Tiroid hormonları hücrelerde kullanılan oksijen miktarını, üretilen protein miktarını ve diğer hormonlara cevapları ayarlar, bir nevi organların performanslarını etkiler.

Tiroid bezi bazen olması gerektiği gibi çalışmaz. Eğer tiroid bezi az çalışıyorsa, yani normalin altında hormon üretimi varsa bunun adı hipotiroidizmdir. Eğer tiroid bezi fazla çalışıyorsa, normalin üzerinde hormon üretiyorsa bu durum hipertiroidizmdir.

Az çalışan tiroid bezinin belirtileri metabolizmanın yavaşlaması ile ilişki içindedir.  Kilo alımının  yanı sıra  yorgunluk hissi ,unutkanlık, depresyon, kabızlık, uyuşukluk, kuru cilt ve kas krampları görülebilir. Vücutta tuz, su ve yağ tutulumu olabilmektedir.

Tiroid bezi hızlı çalışan kişilerde metabolizma hızlanacağı için kilo kaybı görülebilir. Diğer belirtileri gerginlik, artmış barsak hareketleri, terleme, uykusuzluk ve kas güçsüzlüğüdür.

Tiroidlerle ilgili bozukluklar kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Bunun sebebi kesin bilinmemekle beraber kadınlardaki diğer hormonlarla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Menapoza giren kadınlarda hipotiroid görülme sıklığı  daha yüksektir.

Hipotiroidizm veya hipertiroidizmin kansere yol açacağı ile ilgili bilinen bir kanıt yoktur.

Tedavi edilmeyen tiroid hastalığı kalp hastalıkları, felç,  osteoporoz, kısırlık, düşükler ve gebelikle ilgili başka problemlere yol açabilir.  Tiroid tedavisi için endokrinologla görüşülmelidir.

Eğer ailenizde tiroid rahatsızlığı olan varsa siz de de tiroid bozukluklukları görülebilir. 35 yaş sonrasında 5 yılda bir düzenli olarak tiroid kontrolü yapılmalıdır.

 

BESLENME ÖNERİLERİ

  • Protein, kalsiyum, magnezyum ve iyottan zengin bir beslenme tiroid fonksiyonlarını destekler.
  • B gurubu vitaminleri, A vitamini, C vitamini ve selenyumu çok yüksek dozlarda almak tiroid problemlerine yol açabilir. Bu yüzden kullanılan vitamin-mineral haplarının dozlarına dikkat edilmelidir.
  • Hipotiroidizm metabolizmanın yavaşlamasına yol açtığı için metabolizmayı hızlandıracak yaşam tarzı değişiklikleri yapılmalıdır. Düzenli egzersiz yapmak  kas kitlesini arttırır ve  metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Sık öğün yapmak, baharat kullanımının arttırılması , yeşil çay tüketimi ( tansiyon hastaları dikkat etmeli) ve protein içeriği yüksek  besinlerin tüketiminin arttırılması metabolizmayı hızlandırır.
  • Hipotiroidi durumunda kabızlık görülebileceği için posa içeriği yüksek besinler daha sık tüketilmelidir. ( sebzeler, meyveler, kurubaklagiller ve tam tahıllı ürünler gibi )
  • Tiroid ilaçlarıyla aynı öğünde demir ve mide ilaçları kullanılmamalıdır, ilacın emilimi etkilenmektedir.
  • Doktorunuz önermeden, sadece kilo verme amaçlı tiroid ilacı kullanılmamalıdır.

Diyetisyen İrem Çelik Tütüncü


Hakkında İrem Çelik Tütüncü

1985 Samsun doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve liseyi Bursa da tamamladım. 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde lisans eğitimimi bitirdim.Üniversiteden mezun olduktan hemen sonra başladığım Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun Yaşasın Hayat ! Obezite Kliniğinde 11/ 2007 tarihine kadar çalıştım.2007 – 2010 arasında meslek hayatıma Ethica Sağlık Grubunda devam ettim.Şimdi ise Kadın Doğum Uzmanı Dr. Nur Tüzüner ile birlikte özel muayenehane hizmet vermekteyim.Haliç Üniversitesinde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim.Beslenme ile ilgili güncel yayın ve kongreleri yakından takip ediyorum.Google+ İrem Çelik Tütüncü tüm yazıları

0 Comments to Tiroid Hastalığı ve Beslenme

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir