Yazılar

Yazılarım...

Gastrit ve Beslenme

  • Şeker hastalığınız yoksa güne bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı bal ekleyerek başlayın, midenizin rahatladığını göreceksiniz.
  • Sabahları az yağlı beyaz peynir, haşlanmış yumurta, beyaz ekmek, bir tatlı kaşığı bal, yanında açık çay veya bitki/ meyve çaylarından içerek yapılan kahvaltı mideyi koruyucu niteliktedir
  • Öğle ve akşam yemeklerinde yayla, şehriye gibi gaz yapmayan çorbalar, iyi pişmiş- gaz yapmayan sebze yemekleri ( karnabahar, brokoli kereviz, turp vb sebzeler dışındakiler), veya ızgara/ haşlama/ buğulama/ fırın yöntemlerinden biri kullanılarak pişirilmiş et yemekleri, az yağlı pilav veya makarna, beyaz ekmek gruplarını tüketebilirsiniz.
  • Öğün aralarında meyve tüketirken yumuşak, asitsiz meyveler seçilmeli ve kabuklarını soyularak yenmelidir. Şikayetlerin yoğun olduğu dönemlerde mümkün olduğunca çiğ sebze ve meyve tüketilmemesi daha doğru olur.
  • Yoğurt ve süt bazı durumlarda rahatsız edebilmektedir. Buna benzer sizi rahatsız eden yiyecekleri, tüketimlerinizdeki şikayetlerinize bağlı bir süreliğine diyetinizden çıkarabilirsiniz. Sebze, meyve ve süt grubu, şikayetleri arttırması nedeniyle tüketilmediğinde vitamin -mineral eksiklikleri ortaya çıkabileceğini unutmamalıyız. Diyetinize ek olarak doktor kontrolünde alacağınız vitamin grupları, gastrit tedavisinde de büyük yarar sağlayacaktır.
  • Tüketilen yiyeceklerin sıklıkla acı baharatlı, tuzlu ve yüksek yağlı olması da midenin tahriş olmasına sebep olan, mideyi uyararak şikayetleri arttıran nedenlerindendir. Acı baharat kullanılmamalı, turşu, salamura vb. tuzlu yiyeceklerin tüketilmemesi gerekmektedir. Yağda kızarmış yiyecekler, yağlı sos kullanılmış yemekler, mayonez, kaymak, krema gibi yoğun yağ içeren yiyecekler ve çikolata yüksek oranda yağ içerirken, hazmı zorlaştıran gastrite bağlı şikayetleri arttıran yiyecek grubudur.
  • Midenize ilk giren yiyecek veya içecek çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır. Aç karnına yenilen veya içilen çok soğuk/sıcak yemek/içecekler mideye zarar vermektedir.

Diyetisyen İrem Çelik Tütüncü


Hakkında İrem Çelik Tütüncü

1985 Samsun doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve liseyi Bursa da tamamladım. 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde lisans eğitimimi bitirdim.Üniversiteden mezun olduktan hemen sonra başladığım Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun Yaşasın Hayat ! Obezite Kliniğinde 11/ 2007 tarihine kadar çalıştım.2007 – 2010 arasında meslek hayatıma Ethica Sağlık Grubunda devam ettim.Şimdi ise Kadın Doğum Uzmanı Dr. Nur Tüzüner ile birlikte özel muayenehane hizmet vermekteyim.Haliç Üniversitesinde yüksek lisans eğitimine devam etmekteyim.Beslenme ile ilgili güncel yayın ve kongreleri yakından takip ediyorum.Google+ İrem Çelik Tütüncü tüm yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir